Gayrimenkul sektörü temsilcilerinin 2018 beklentileri!
Gayrimenkul sektörü temsilcilerinin 2018 beklentileri!

 

 

 

 

 

 

Gayrimenkul sektöründe 2017 yılı teşviklerin etkisiyle güzel bir yıl geçirirken, sektör temsilcileri gelecek yıl konut kredi faiz oranlarında istikrar sağlanması ve kentsel dönüşümün sürmesi durumunda satış trendinin artarak devam edeceğini öngörüyor.

2017'yi değerlendiren ve gelecek yıla ilişkin beklentilerini açıklayan sektör temsilcileri, özellikle yılın son çeyreğinde yoğunlaşan kampanyalar ve yeni proje tanıtımlarını satış rekorunun arkasındaki itici güç olarak nitelendiriyor.

Geçen yılın 11 ayında 1 milyon 198 bin 740 adet düzeyinde bulunan toplam konut satışları da 2017'nin aynı döneminde 1 milyon 276 bin 342'ye yükseldi. Böylece bu yılın ocak-kasım döneminde toplam konut satışlarında yüzde 7 civarında artış görüldü.

"Sektörde en az 20 yıl bu canlılık devam eder"

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, 2017'de gayrimenkul sektörünün Türkiye ekonomisinin lokomotifi olmayı sürdürdüğünü belirterek, "Sektörün bu yıl yüzde 6-7 büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Ekonominin inişli çıkışlı olduğu dönemlerde projektörler hemen bizim sektöre dönüyor. Satış rakamları mercek altına alınıyor. Ancak kısa vadeli düşünülmemeli." dedi.

Elmas, sektörünün darbe girişiminde bile küçülmediğini kaydederek, "16 Temmuz'da bile daire satışı yapıyorsak hem ekonomimize hem de sektörlerimize inanmayı devam ettirmeliyiz. Türkiye'nin en önemli gündem maddesi olan kentsel dönüşümsektöre canlılık katmaya devam ediyor. Çünkü önümüzde dönüştürülmesi gereken 7,5 milyon konut var. Sektörde en az 20 yıl bu canlılık devam eder." şeklinde konuştu.

"2018 yabancı satışları açısından önemli bir yıl olacak"

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, darbe girişiminden sonra tüm ekonomide olduğu gibi gayrimenkulde de çok hızlı bir toparlanma yaşandığını belirterek, hedeflerine ulaştıklarını, "Güçlü Türkiye İçin Birlik Vakti" kampanyasıyla gayrimenkul sektörünün pozitif ivmesini sürdürmesine destek olduklarını söyledi.

Kurum, TÜİK verileri incelendiğinde de bu yıl içerisinde toplamda gerçekleşen ilk ve ikincil el konut satışlarının, geçen yıl rakamlarının üzerinde olduğuna işaret ederek, 2017'nin hem sektör hem de ülke adına verimli bir yıl olduğunu söyledi.

"Ülkemizde artan güven ortamıyla konut ediniminde yabancılara sağlanan teşvikler sayesinde 2018'in yabancı konut satışları açısından önemli bir yıl olacağına inanıyoruz" diyen Kurum şunları söyledi: "Her yıl olduğu gibi 2018'de de yeni ihale edeceğimiz arsalarla, sektöre yön verecek ölçekte projeler üretmeye devam edeceğiz. 2017'de ihalesini yaptığımız ve ruhsat alım işlemlerini sonlandıracağımız projelerimizin lansmanlarını 2018 yılı içerisinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz."

"Bu yılı rekorla kapatırız"

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, ilk çeyrekte yeni projelerin satışa sunulmasıyla 2017'ye hızlı giren gayrimenkul sektörünün ilk altı aylık dönemi iyi bir performansla geçirdiğini belirterek, durgunluğun yaşandığı yaz döneminin sonlarında KDV indirimi ve vergi muafiyeti kapsamında önceki satışların kayda geçmesi nedeniyle yükseliş ivmesi yaşandığını söyledi.

Durbakayım, "Yılın son çeyreğinde art arda gelen yeni lansmanlar ile bir yıl ertelemeli ve yüzde 0,70-0,80 bandında sunulan faiz oranı sunan kampanyaların etkisiyle büyük bir sıçrama gösterdi." diye konuştu.

Nazmi Durbakayım, sonuç olarak üçüncü çeyrek sonunda bir milyon sınırının geçildiğini dile getirerek, "Bu yılı yeni bir rekorla kapatırız. Rekor seviyesinin 1 milyon 400 bin adet olacağını tahmin ediyorum. Özelikle yılın son çeyreğinde yoğunlaşan kampanyalar ve yeni proje lansmanları bu rekorun arkasındaki itici güç olacaktır." ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının başlattığı kentsel dönüşüm sürecinin 2018'e de damga vurmasını beklediklerini dile getiren Durbakayım, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu kapsamda başta İstanbul olmak üzere ülkenin her kentinde büyük çaplı kentsel dönüşüm hamlelerinin atılacağını düşünüyoruz. Yeni imar yasasıyla site bazında yenilme çalışmalarının da hız kazanacağı 2018'de konut satışları azalmaz. Hatta kredi faiz oranlarının istikrar sağlaması ve aylık bazda yüzde 1'in altına gerilemesi durumunda satış trendi artarak devam eder. Buna ek olarak sektördeki güven birliğini sağlayan Emlak Konut GYO'nun yeni bir kampanya başlatarak gayrimenkulün en güvenilir limanlardan biri olduğunu göstermesi, 2018'in yine hızlı ve alıcılı başlamasını sağlar."

Durbakayım, özellikle yılın son iki ayında yabancı satışlarında belirgin bir artış bulunduğunu aktararak, "Buna bağlı olarak yabancı satışlarında bu yıl sonunda 20 bin adetlik satış hedefini aşarız diye düşünüyorum. Döviz fiyatlarındaki artış yabancı yatırımcının daha kolay ve uygun fiyattan konut edinmesine neden olduğu bir gerçek." dedi.

Körfez ülkelerinde yaşanan siyasi krizin Türkiye'deki konut satışlarını arttıracağının da gözden kaçırılmaması gerektiğini kaydeden Durbakayım, "Türkiye'yi güvenli ve yaşaması kolay ülke olarak gören Körfez ülke vatandaşları, kendilerine sağlanan teşvikleri de kullanarak 2018'de rekor alım gerçekleştirebilir. Rusya, Körfez ülkelerine en iyi alternatif olarak görülüyor." bilgisini verdi.

"En önemli konu; hane sayısı değişmeden konutların yenilenmesi"

KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Türkiye'de ekonomi, büyüme ve ihracat olarak pozitif bir yılın sona ereceğini belirterek, "Konut sektörü de kendi içinde kampanyalarla çok iyi geçti. Projelerimiz de çok iyi gitti ve elimizdeki stokları erittik." diye konuştu.

Yıldırım, konut sektöründe zorluk bulunmadığına işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Biz en iyi şekilde çalışacağız ve 2017'nin üzerine koyacağız. Sosyal konut projeleri, gelir getirici projeler ve en önemlisi de dönüşüm projeleri dediğimiz yenileme projeleri... İnsanların ihtiyaçlarını karşılayacak, kendi yerinde dönüştürecek, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bu işin üstesinden geleceğiz. Şirketler de kar marjını yüzde 5-10 düşürerek orta ve alt gelir grubu için çalışma yapabilir, ucuz konut üretebilir.

Sektör için bir banka kurulmasını savunuyorum. Bu daha çok dönüşüm kredilerinde olmalı. Her şeye devlet yetişemez. KİPTAŞ, TOKİ, Emlak Konut bu işlere yetişemez. Vatandaşa faizsiz kredi verilerek, vatandaşın da kendi ihtiyacına kredi alabilmesi lazım. Ancak en önemli konu yoğunluk artmadan, hane sayısı değişmeden konutların yenilenmesi."

2018'de konut satışlarının yükseleceği öngörüsünde bulunan Yıldırım, "Şirketlerin ayakta kalmasını istiyorum. Özel sektör varsa Türk ekonomisi ayakta kalır. Özel sektörün ayakta kalması için kendi hesabını iyi yapması lazım." değerlendirmesinde bulundu.

"750 bin TL'nin üzerinde duraklama var"

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, 2017'de özellikle 500 bin TL ve altındaki fiyatlı konutların çok hızlı satıldığını belirterek, 750 bin TL ve üzerindekilerin satışlarında ciddi problemler yaşandığını söyledi.

Bu yıl 2016 rakamlarının üzerine çıkılacağını dile getiren Tavukçuoğlu, bunda fiyatlarda artış yaşanmaması ve kampanyalar düzenlenmesi gibi kriterlerin etkili olduğunu bildirdi.

Tavukçuoğlu, şu anda lüks konut alıcısının gayrimenkul talebinin olmadığını kaydederek, bu yüzde 750 bin TL'den daha pahalı konutların satışlarında ciddi bir duraksama meydana geldiğini vurguladı.

Bu yüzden firmaların ucuz konut üretmesi gerektiğini aktaran Tavukçuoğlu, ayrıca marka algısının yaratılarak yabancıların daha fazla gelmesinin sağlanması gerektiğini kaydetti.

Tavukçuoğlu, bu yıl yabancıya satışta ciddi bir artış yaşandığını ve bunun sevindirici olduğunu belirterek, bu artışın gelecek yıl da artacağını sözlerine ekledi.

"Ekim ve kasımdaki gerileme normal"

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, sektörün zaman zaman yaşanan durgunlukları geride bıraktığını, satış rakamlarının da bunu gösterdiğini belirterek, eylül ayında zirve yapan satış rakamlarının ekim ve kasımda küçük de olsa gerilediğini, bunun normal olduğunu söyledi.

Konut satışlarının gelecek yıl da artan bir ivmeyle devam etmesini beklediklerini dile getiren Özyurt, "Bu artışı hükümetin aldığı tedbirlere ve inşaat sektörüne verdiği desteklere bağlıyoruz." dedi.

Özyurt, gelecek yılın daha satış odaklı olacağını kaydederek, özellikle başlamış projelerin tamamlanacağını ve bu projelerin satışlarının tamamlanması için çalışmalar yapılacağını bildirdi.

Konut sektöründe hem kira, hem de prim kaynaklı fiyat artışı yaşandığını dile getiren Özyurt, inşaatta ulaşılabilir rakamlarla konut satmanın ancak kardan fedakarlık yaparak gerçekleşebileceğini aktardı.

Özyurt, "Yabancı yatırımcı konut alımını artan bir ivmeyle sürdürüyor. Hükümetimizin verdiği KDV muafiyeti ve vatandaşlık teşviklerinin desteğiyle, şirketlerimizin yabancı yatırımcıya yönelik yaptığı çalışmaların neticesinde bu artışın süreceğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

"2018 için iyimseriz"

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, inşaatta yatırımlara ara vermeden devam ettiklerini belirterek, gayrimenkul sektörünün ekonominin büyümesine etkisinden bahsetti.

Yapılan özel kampanyalar ve müteahhitlerin fedakarlıkları sayesinde yılın başarılı bir şekilde geçtiğini dile getiren Ağaoğlu, kendi şirketlerinin ise 1,5 milyar liralık ciroyla kapattığını, yeni projelere başladıklarını, üretimde hız kesmediklerini anlattı.

Ağaoğlu, "2018'de yeni projelere başlayacağız. Biz ümitliyiz. Çekmeköy'deki projemizin birinci bölümünü bir ayda sattık. 2018 için temkinliyiz ama iyimseriz. 2016'daki toplam satış 1 milyon 340 bin. Bu yıl da 11 ayda 1 milyon 270 bin adede geldik." dedi.

Konut satışında düşük rakam beyanında bulunulduğunu dile getiren Ağaoğlu, "Kurumsal firmalar burada satış rakamı neyse onu gösteriyor. Ancak diğer adam satış rakamının çok altında gösteriyor. Bu da hem adil rekabeti engelliyor hem de devletin alacağı vergiyi olumsuz etkiliyor." diye konuştu.

"Kentsel dönüşüm yıllarca sürecek"

Ağaoğlu, gayrimenkul sektörünün cazibesini kaybetmeyeceğini belirterek, kentsel dönüşümün yıllarca süreceğini belirterek, zaman zaman alımlar ertelense de özellikle orta ve alt kesimin rahat konut alabilmesi için kredi faiz oranlarının düşük olması gerektiğini vurguladı.

Ali Ağaoğlu, "Konut sektöründe hem adet olarak hem de fiyat olarak balon yok. Arsa payı ve diğer maliyetler çok arttı. Türkiye'de metrekare bazında 2 bin doların üzerinde satılan proje yok denecek kadar az. Yani burada alınacak çok yol var." şeklinde konuştu.

Personel ücreti ve demir, beton gibi inşaat malzemelerinde ciddi artışlar yaşandığını dile getiren Ağaoğlu, bunların henüz ciddi şekilde fiyatlara yansıtılmadığını, bu durumun bir yere kadar sürdürülebilir olduğunu, ilerleyen dönemde fiyatlara zam olarak yansıyabileceğini anlattı.

"2018'de yeni rekorlar kırılacak"

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, gayrimenkul sektörünün 2017'de tüm sıkıntılara rağmen çok ciddi zorluklardan geçerek rekorlar kırdığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bu yıl hükümetin aldığı yerinde kararların yanı sıra müteahhitler de elini taşın altına koydu. Gerek karımızdan fedakarlık yaptık, gerek maliyetleri satış fiyatlarına yansıtmadık ama sektörün güçlü bir şekilde ayakta durmasını sağladık. Sektör güçlü olunca ekonomiye de çok ciddi pozitif ivme sağladı. Bu yılı 1 milyon 400 bin konut satışı rakamıyla kapatacağımıza inanıyorum. Yabancı yatırımcının ilgisi de mutluluk verici.

Gelecek yıl da sektör yoluna güçlü bir şekilde devam edecek. Projelerimize, inşaatlarımıza ara vermeden yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Zaten çok ciddi konut ihtiyacı var vatandaşın. 2018'in hem ekonomimiz hem de sektör için çok iyi olacak. Gelecek yıl 1,4 milyon konut satışını geçer ve yeni rekor kırarız. Hem yerliye hem de yabancıya konut satışında yeni rekorlar bizi bekliyor."

"Yeni rekor gelecek"

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal, ocak-kasım aylarında 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 7 daha fazla konut satıldığını belirterek, yıl sonu itibariyle 1,4 milyon adet konut satışı ile bu sene de yeni bir rekor kırılacağını söyledi.

Bu yıl özellikle ipotekli satışların arttığını dile getiren Akbal, burada yıl içinde yapılan seferberlik kampanyalarının etkisi olduğunu bildirdi.

Akbal, gayrimenkul sektörünün GSYH içindeki payına değinerek, sektörün ülke için çok önemli olduğunu, milyonları istihdam ettiğini, yüzlerce sektöre olumlu etki yaptığını aktardı.

"Gayrimenkul sektörü ülkemize destek olmaya 2018'de de devam edecek." diyen Akbal, kendilerinin de çok sayıda proje geliştirdiğini ve bu projelere yoğun ilgi olduğunu söyledi.

Akbal, "2016'da 810 adet konut satışı ile 556 milyon TL ciro elde etmiştik. Bu sene ilk 11 ay itibariyle ise 747 adet konut sattık, 730 milyon TL ciro elde ettik." dedi.

"İstikrar sürdükçe sektör büyür"

Çalık Gayrimenkul İcra Kurulu Üyesi Gonca Özgül, gayrimenkul sektörünün, büyüyen Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden olmaya devam ettiğini belirterek, konuta ihtiyacın her geçen gün güçlenerek sürdüğünü söyledi.

Üçüncü çeyrekte yaşanan yüzde 11,1'lik büyümeye inşaat sektörünün yüksek katkısı olduğunu dile getiren Özgül, "Rakamlara baktığımızda, Türkiye ekonomisi azim ve kararlılıkla yolunda yürümeye devam ettiğini ve dirliğini kaybetmediğini görüyoruz. Ülkemizdeki istikrar ve dinamik yapı devam ettikçe, sektördeki eğilimin büyüme yolunda olacağına inancımız tam." diye konuştu.

"Yatırımları hız kesmeden sürdürüyoruz"

Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş, Türkiye'de artık yılda yaklaşık 1,3 milyon konut satıldığını belirterek, OECD'ye üye ülkeler arasında bu rakamla Türkiye olarak Amerika'dan sonra ikinci sırada olduklarını söyledi.

Avrupa'daki ülkelerin epey üzerinde konut satışı olduğunu dile getiren Taş, "Biz de Türkiye’nin bu büyüyen potansiyeline inanarak 2013’te Coldwell Banker olarak Türkiye'ye girmiştik. 4 yılda 150 ofis ve yaklaşık 1500 danışmana ulaştık. Fakat bunu yeterli görmüyoruz. Türkiye ekonomisinin ve gayrimenkul sektörünün geleceğine olan inancımızla, yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz." dedi. (AA)

projepedia.com

 

 

 

 

 

Facebook'ta Paylaş

DİĞER HABERLER
Cam balkon için komşu onayı şart!
5 soruda Yapı Kayıt Belgesi bedeli hesaplaması ve ödemesi!
Kentsel dönüşüm kira yardımı için gerekli belgeler!
Emlak vergisi muafiyeti nasıl olur?
2019 Mayıs ayı kira artış oranları belli oldu!
RAYİÇ BEDEL PİŞMANLIK DİLEKÇESİ NEDİR?
İnşaat malzemeleri ihracatı yüzde 32,7 arttı
Çok önemli uyarı: Yoğunluk fazla, son güne bırakmayın...
Altan Elmas: Türkiye'de 6 ay sonra ev fiyatları artacak
İmar barışında 2 milyar 800 milyon civarında para toplandı
Kira zamları artık TÜFE ile belirlenecek
Kentsel dönüşümde kira yardımı almak için gerekli belgeler!
Konut fiyatları 5 yılda ne kadar arttı?
Seçim sonrası gayrimenkul sektörünü neler bekliyor?
Hazineye ait tarım arazilerinin kiralanmasına ilişkin yeni düzenleme!
2018 Mayıs'ta 119 bin 655 konut satıldı!
Yapı kayıt belgeleri dağıtılıyor!
2018 Emlak Vergisi 1. Taksit Son Ödeme Tarihi Ne Zaman?
İş Yerleri İçin Yeni Teşvikler Geliyor
Tapu Birleştirme Nasıl Olur?
Arsa Payı Düzeltme İşlemi Nasıl Yapılır?
GEÇİCİ VERGİ NEDİR?
Konut faiz kampanyası yarın başlıyor
Parsel sorgulama nasıl yapılır?
Emlak vergisi borcu ödenmezse ne olur?
Yatay mimari nedir?
Gayrimenkul sektörü temsilcilerinin 2018 beklentileri!
Emlak sektöründeki yatırım hataları nelerdir?
3 soruda kredi borcu olan ev nasıl satılır?
2017 yılında ev alanlar ne kadar tapu masrafı ödedi?
Kira depozitosu nedir? Hangi durumlarda depozitoyu geri alabiliriz?
Hisseli miras nedir, nasıl paylaşılır?
Kira geliri vergisi arttı (2018 yılı konut kira geliri vergi tablosu)
Arsa ve arazi metrekare değeri artışında yüzde 50 sınırı
İkinci el konut piyasasına düzenleme
Emlak sektörü en parlak dönemini yaşıyor
Konuta mevduat faizi kıskacı
Enerji Kimlik Belgesi olmayan ev alıp satamayacak
Gayrimenkul vergilerinde 2. taksit dönemi başladı!
2017 Kasım kira artış oranı belirlendi!
Yabancı yatırımcılardan eylülde 321 milyon dolarlık satış
TOKİ bundan sonra ödüllü projeleri hayata geçirecek
9 ayda 1 milyon konut satıldı
'Emlak Vergisi' tasarısı TBMM'de kabul edildi!
Konut kredisi kaç günde çıkar?
Tapu işlemleri sırasında dikkat edilmesi gerekenler!
Gelirime göre ne kadarlık bir ev satın alabilirim?
Kira kontratı bittikten sonra kiracı ne kadar süre oturabilir?
Türkiye konutta dünya lideri!
İskanı olmayan bina satılabilir mi ya da satın alınabilir mi?
Kentsel dönüşümde yönetmelik değişti
Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri
Askeri Arazilerin Yüzde 50’si imara açılacak
İmar planı Nedir ? Kaç çeşit imar planı vardır ?
Yer Gösterme Belgesi ( Sözleşmesi ) Nedir ?
Şirket patronları, TÜİK verilerine göre konut satışlarındaki artışı yorumladı
İnşaat sektörüne damga vuracak 10 yeni küresel trend
Kira gelir vergisi beyannamesinde son iki hafta!
Konut sigortası ile hangi riskleri kapsam altına alabilirsiniz?
Son bir yılın en yüksek banka kredisi kullanımı Şubat ayında gerçekleşti!
Kontratı biten kiracının tahliyesi nasıl yapılır?
Tapu harçlarında indirim
MALTEPE ÜNİVERSİTESİ AÇILIŞA HAZIR HALE GELDİ
Emlak Vergisi Beyannamesi
Gayrimenkul Satınalma Süreci ve İşlemleri
İmar Durumu Geçerlilik Süresi Ne kadar?
Isı Yalıtımı Yaptıran Binalar Vergiden Muaf Tutulacak !
Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Alınabilir mi ?
Emlak vergisinde muafiyetlere dikkat edilmeli
Taban alanı ve taban alanı katsayısı (TAKS) Nedir?
Konut Kredisi Kullanan Kişi 2 Milyonu Geçti
Şerefiye raporu nedir?
Şerefiye vergisi nedir?
Şerefiye değer düşüklüğü nedir?
Şerefiye payı nedir?
Şerefiye hesabı nasıl yapılır?
Şerefiye nasıl belirlenir?
Şerefiye farkını neler etkiler?
Gayrimenkulde şerefiye kavramı nedir?
Kentsel Dönüşümde Yönetmelik Değişti
Emlak Vergisi ikinci taksit ödemeleri bugün başlıyor
Boş araziyi devlet kiraya verecek
226 bin vatandaşa 2B’de ikinci şans
Devlet tarlayı ekip kirasını ödeyecek
Kentsel dönüşüm şehirlerin yaşam kalitesini artırıyor
TOKİ'den Güneydoğu'ya 60 bin konut
Bina yapımında yeni döneme hazır olun!
ÖYK'den bazı taşınmazlar için özelleştirme kararı
TOKİ'den rekor! İşte bölge bölge yeni inşaatlar
KAT MÜLKİYETİ NEDİR?
Arsa emsal gabari nedir?
Gayrimenkul satışından doğan kazancın vergilendirilmesi
KİRA GELİR VERGİSİ NEREYE ÖDENİR?
Kira Gelir Vergisi - Kira Beyannamesi Hesaplama 2016
Ev Satarken Gelir Vergisi Ödenir mi ?
İpotekli ev sahibi olanlar ipotekli evini nasıl satar?
Vergi borcu düzenlemesinin önemli noktaları
Tapu kaybolduğunda ne yapılmalı?
Konut alana 15 bin TL'lik devlet desteği 26 Ağustos’ta başlıyor!
Konut hesabı için geri sayım başladı!
Konut kredisi ödenmezse ne olur?
Konut Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?
Vergi Borçlarında Yapılandırma
Emlak Vergisi Konut ve İş Yeri İçin Farklı mıdır?
EMLAK VERGİLERİ BELİRLENEN TARİHLERDE ÖDENMEDİĞİNDE UYGULANACAK CEZA!
Emlak Vergisi Oranındaki Artışın Nedeni Nedir?
BANKA KREDİSİ NASIL ALINIR?
BANKA KREDİSİ FAİZ ORANLARI SON DURUM
KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI DÜŞECEK Mİ?
Kat Mülkiyeti Olmayan Yapılar DASK Kapsamında Mıdır?
Kentsel dönüşümde devlet yardımı nelerdir?
Konut kredisi erken ödenirse ne olur?
Dövizli kira sözleşmelerinde kira artışı!
Yeni İmar Kanunu Bekleniyor
Kredi Başvurusu Öncesinde Yapılacak İşlemler
DASK ücretleri 2016
Konut kredisi hesaplama
Kentsel dönüşüm hakkında merak ettikleriniz
Konut kredisi yapılandırma sistemi nedir?
Konut kredisi ipoteğinin kaldırılması için neler yapmak gerekir?
Konut kredisi alırken gelir durumunun önemi
Konut almak için faizlerin düşmesini bekleyenlere uyarı!
Projeden ev almanın riskleri ve avantajları
Emlak vergisi ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs'ta sona eriyor!
2016 MAYIS AYI ENFLASYON ORANLARI
EMLAK VERGİLERİNİ YATIRMA SÜRESİ SON GÜN 31 MAYIS 2016
Kat mülkiyeti nasıl kurulur?
Kat irtifakı sahibinin hakları nelerdir?
Kira kontratı bitmeden evden çıkılırsa ne olur?
2016 Mayıs ayında kiracıya ne kadar zam yapılacak?
2016 Nisan ayı emlak analizi raporu açıklandı!
Emlak vergisini yanlışlıkla ödeyen geri alabilir!
Emlak'ta İngiliz modeli önerisi
TOKİ 13 yılda sektöre 120 milyar TL yatırdı
Emlak vergisini kimler, hangi durumda ödemez?
İskan Olmadan / Alınmadan Kat Mülkiyeti Alınır Mı ?
DÜNYA TÜRKİYE’NİN GÜCÜNÜ KEŞFEDİYOR
Türkiye'de üretilen konutun yüzde 8'ini biz yapacağız
TÜRKİYE’DE 450 BİN EMEKLİ KONUT İÇİN BAŞVURUDA BULUNDU
Emlak Danışmanlık Yasasından Sonra Ne Olacak?
İşyeri kira stopajı gelir vergisinden düşülür mü?
Kira beyannamesinde son gün 25 Mart! Geciken 3 bin 600 lira ödeyecek
Kira beyanını geciktirenler 3 bin 600 lira ödeyecek
Başiskele Fatih MAH. sokakları yenilendi...
Türkiye'de en fazla konut Iraklılara satıldı
Gayrimenkul satışında 5 yıl vergi muafiyeti kalkıyor!
Akçaray 2017 Yılında Açılacak
Kocaeli’nde 2016 Model Dönüşüm
İzmit Belediyesi 14 İşyerini İhaleye Çıkarıyor
YALOVA YABANCILARA KONUT SATIŞINDA TÜRKİYE DÖRDÜNCÜSÜ OLDU
İSU kilitlendi
DEV AVM'NİN AÇILIŞ TARİHİ BELLİ OLDU
Yabancıya konut satışı tarihi zirvede
TOKİ 2016'da indirim kampanyası yapacak mı?
Türkiye'de 11 ayda 1,15 milyon konut satıldı
TOKİ’nin hedefi 8 yılda 500 bin konut
Emlakta Avrupa üçüncülüğü Türkiye’nin
Akın Akın Geliyorlar! Araplar Sapanca'da 'Küçük Arabistan' Kurdu
Gayrimenkul sektöründe yeni trend karma projeler
Tüik Konut Satış İstatistiklerini Yayınladı
Emekli nasıl ev sahibi olacak?
Konut satışları 1.2 milyonun üzerine çıkacak
Konut faizleri düştü emlak piyasası canlandı
Konut alırken tapu belgesine dikkat edin
Emlak satışı aralıkta tavan yapacak
Evi Olanlar Dikkat! Son 9 Gün!
TOKİ konutlarına rekor sayıda başvuru!
Gayrimenkul sektöründeki durağanlık bitiyor
Emlak vergisinin son ödeme tarihi 30 Kasım
Kocaeli Körfez'de 20.9 milyon TL'ye satılık arsa
TÜSODER'den emlakta vergi cezası uyarısı
Konuttan kazanma dönemi başladı
Kentsel dönüşümde 811 milyon TL kira yardımı yapıldı
İnşaatta yeni düzenleme kimleri hedef alıyor
Gayrimenkul sektörü hareketleniyor
İnşaat sektörüne gri alan müjdesi
Müteahhitler faizde düşüş bekliyor
Araplar Kartepe'de fiyatları artırdı
2015 KASIM AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI...
Tek başına iktidar yabancı yatırımcı için iyi haber
İstikrar Körfez yatırımcısını ateşledi
Büyük ikramiye gayrimenkul alana vurdu
Gayrimenkul yatırımcısı rahat hareket edecek
İzmit’teki köprü emlak fiyatlarını artırdı
Hacizli Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?
Hacizli Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?
TOKİ'den 70 bin konut müjdesi
Yabancılar İstanbul'dan her gün 20 ev aldı
Türkiye konut fiyat artışında birinci sırada
Konut inşaat maliyetleri arttı
Dikkat! O ödemeler başlıyor
Bu Soruları Sorarak Ev Alın
İzmit'te şehir hastanesi geliyor
TOKİ, 7 ilde 1.863 konutu düşük taksitler ve uzun vade ile satışa sundu
Gayrimenkul satışlarında yılın yükseleni Yalova!
Dolar Artışı Konut Fiyatlarına Yansımadan Satın Alın
TOKİ 2016 Yılında 60-70 Bin Konut Üretecek
137 bin yabancı Türkiye’den ev aldı
Gayrimenkuller e-haciz kapsamına alınıyor
Gayrimenkulde artış devam edecek
Konutta geri dönüş süresi 20 yıla çıktı
Doğru konut yatırımı yapmanın püf noktaları
Kentsel dönüşümde kira yardımı yapılmıyor
Araplar Kartepe'nin fiyatını artırdı
Yatırımcılar, Emlak Sektörüne Koşuyor
Konut Alırken Profesyonel Destek Alın
Organize Sanayi Bölgelerinde Emlak Vergisi Uygulamaları Nasıl Oluyor?
Maketten Ev Satışlarında İlk Önce Ruhsata Bakın
Mağdur Olmamak Adına Emlakcınızı İyi Seçin
İcralık Gayrimenkul Alımında Riske Girildiğini Unutmamalısınız
Çekme Mesafesi Sınırı Ne Kadar Olabilir?
Evinizi Ne Şekilde ve Nasıl En İyi Fiyat Alarak Satabilirsiniz?
KARTEPE’DE KONUT PİYASASI HIZLANDI
İnşaat sektörü, küçülmeye rağmen istihdamda büyüyor!
Kentsel dönüşümde arsa sahiplerinin talepleri gerçek dışı!
Konut satış fiyatları en fazla Adana’da, kiralar ise Yalova’da arttı
Kocaeli Valiliği: TEM 15 gün kapalı
Konut Kredisi İçin Zorunlu Sigortalar
Kocaeli Karamürsel’e 5 bin metrekarelik kent meydanı
Kira Kontratı Olmayan Kiracının Hakları
Uygulama İmar Planı Yapma Yetkisi Kimdedir?
Gayrimenkul Sektöründe Yeni Adımlar
Bankalar Kredi Hesaplamasını Nasıl Yapıyor?
Konut satışlarında yüzde 85'lik patlama
GEBZE’DE VEZNELER HAFTA SONU AÇIK
Konut Fiyat Endeksi Yükselişte
Evin Yüzde Kaçına Kredi Verilir?
Mantolama Yaptırmamanın Cezası
Konut alıcısını harekete geçirecek kampanya dönemi başladı!
İcraya Düşen Gayrimenkul Sayısında Artış
Sahte Emlakçılara Dikkat
İzale i Şuyu Davalarında Avukatlık Ücreti
İmar Planı Askı Süresi
Gelir Vergisi Hangi Tarihlerde Ödenir?
Yabancılara Satılan Konut Sayısı Yüzde 18,9 Arttı
Kartepe Uzunçiftlik'e Kültür Merkezi Yapılıyor
Araplar Türkiye'yi mesken tutacak
Yeni ev alanlar Emlak Vergisi'ni daha az ödüyor
Kat karşılığı inşaat sözleşmesinin arsa sahibi tarafından feshedilmesi ve hukuki sonuçları
Konut finansmanı sözleşmelerinde yeni dönem başlıyor
Konut kredisi ile ilgili 4 yönetmelikte değişiklik!
Konut Kredi Sözleşmelerinde Yeni Dönem
TOKİ 1+1 Daireler Yapmayacak
TÜİK yapı izin istatistiklerini açıkladı
TOKİ'den emeklilere 250 lira taksitle ev alma imkanı
Konut kredisini erken ödeyene indirim müjdesi
Ev Fiyatlarında Artış Hızla Devam Ediyor
2015 Emlak Vergisi Son Ödeme Tarihi 1 HAZİRAN
Ruhsat Alınmadan İnşaata Başlamak
Eşin Miras Payı Oranları Nedir?
Dünyanın en büyük oteli açılıyor
OSB’de Emlak Vergilerine Sınırlama
Kooperatiflerde Şerefiye Parası
Miras Kalınca Neler Yapılır?
İstisna Haddi Ne Demek?
GİB Emlak Vergisi Borç Sorgulama
Krediye Uygun Ev Nasıl Seçilir?
Kredi borcunu erken ödeyene indirim geliyor
2015 Konut Satışlarında Büyük Artış
Apartman Çatı Giderlerine İşyerleri Dahil Olur mu?
Devren Kiralık Anlaşması
Kiracı Kiraladığı Yeri Kiraya Verebilir mi?
Kiracı ve Ev Sahibinin Hakları Nelerdir?
Yatırımlarınızı Kira Garantili Konutlara Yapın
Kiracı Nasıl Tahliye Edilir?
Kocaeli'de Tramvay güzergahı gayrimenkul fiyatlarını artırdı
2015 Tokiye Başvuru Sayısında Rekor
2015 Emlak Vergisi Ne Zaman?
Bedelsiz Tapu Devri
Vasi Tayin Edilmiş Kişinin Satılacak Olan Gayrimenkulün Satış Şekli
Arapların Fiyatlara Balon Etkisi
Konut Yardımından Nasıl Yararlanılır?
Dolar Zammı Konut Satışını Etkileyecek mi?
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 5 dakikada inşaat ruhsatı veriyor
Sakarya'da konut satışları rekor kırdı
Kocaeli Kentsel Dönüşüm Master Plan Raporu tamamlandı
Ekspertiz Raporuna İtiraz Edilir mi?
Konut Kredisine Başvuru Şartları ve Belgeleri
Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Konut kredileri 10 yılda 50 kat arttı
Konut fiyatları en çok hangi ilde arttı?
Dikili Tarım Arazilerinde Yapılaşma Nasıl Olur?
TOKİ KDV’den Muaf mı Tutuluyor?
TOKİ’nin Yeni Projeleri Nasıl Olacak
Köysel Dönüşüm Nedir? Özellikleri Nelerdir?
TOKİ KDV’den muaf mı tutuluyor?
Konut Kredisi En Fazla Kaç Ay
Emlak Konut Güvencesi Nedir?
Depreme Dayanıklı Konut Alacaklara Tavsiyeler
Boş Olan İşyerine Vergi Ödenir mi?
Ev Kiralarında Yıllık Artış Oranı Nasıl Hesaplanır?
Eski Kira Sözleşmesi Yeni Sahibini İlgilendirir mi
Kadastral Yol Ne Demektir?
Kombi Arızası Kime Aittir?
Kocaeli kentsel dönüşüm master planı tamamlandı
Gayrimenkul sektöründe yabancı iştahı hızla büyüyor
TOKİ 50 yılın tesislerini inşa ediyor
Körfezin gayrimenkul patronları Bursa'ya geliyor
Emlak Vergisi İadesi Dilekçe Örneği
Körfez’e dev proje
TOKİ Kuraları Nasıl Çekilir?
TOKİ Başvuru Ücreti Ne Kadar?
Emlak Konut Güvencesi Nedir?
2015 NİSAN AYI ENFLASYON ORANLARI AÇIKLANDI
Binaya İskan Almamanın Sonuçları
Yapıların ve Binaların Ömürleri Kaç Yıldır?
Net ve Brüt Metrekare Nasıl Hesaplanır?
Mantolama Kanunen Zorunlumu?
Arsa İnşaat Alanını Hesaplama
İnşaat Halindeki Yapıya Konut Kredisi Çekilir mi?
Gayrimenkul Satış Sözleşmesinden Cayma Hakkı
Bağlı Kredi Nedir
Sit Alanına İnşaat Yapılır mı?
Ayıplı Ev Nedir
EV KREDİLERİ'NDE BLOKE ÇEK MASRAFI
Tapusu Olmayan Ev Kiraya Verilir mi
Kullanım Hakkının Devri Sözleşmesi
TOKİ Vekaletname Örneği
Ev Alacaklara Önemli Tavsiyeler
20 Dönüm Altında Tarla Satışı Yapılır mı?
Yüzme Havuzu İmara Girer mi?, Ruhsata Tabi midir?
İmar Planı Nasıl Kesinleşmektedir?
Konutta İkinci El Satışlarında Artış
Ev Sahibi Depozitoyu Geri Vermiyor. Ne yapabilirim?
Hangi Evlere Kredi Çıkmaz
Kefile Hangi Durumlarda Haciz Gelir
İzmit'te inşaatlara sıkı denetim
Kocaeli Kampüs Hastanesi bölgeye hizmet edecek
TOKİ 2023'e kadar 1 milyon konut yapacak
Türkiye’de Ortalama Ev Fiyatları Ne Kadar
Kocaeli Stadyumu'nun Çalışmaları Sürüyor
KAÇAK YAPIYA GÖZ AÇTIRILMIYOR
TOKİ Türkiye'nin geleceğini inşa ediyor
Ev Tapusu İki Kişi Üzerine Yapılır mı
Konut sektöründe yükselişin şifreleri
Tapu Kredi Çekenin Üstüne mi Olur?
Yönetimi Olmayan Binada Dava Açmak
Kocaeli'deki 9 adet kaçak yapı yıkıldı
Kira beyanı 31 Mart’a uzatıldı
Kiracılara Müjdeli Haber
Tapu sorunu olan konuta 3 yıl daha af!
Tapunun Yerini Öğrenmek
Hisseli Ev Satılır mı
TOKİ Sanayi Sitelerine El Atacak
Binalarda Sığınak Yönetmeliği
TOKİ'nin indirim kampanyasında son hafta
TOKİ, indirimine üç kat başvuru oldu
Konut kredisi kullanma yaşı 18'e kadar düştü
Ev fiyat artışında Türkiye dünya ikincisi
Ev fiyat artışında dünya ikincisiyiz
Çevre Yatırımları Ülkenin Her Köşesinde Devam Ediyor
Sahibinden.com Türkiye’nin 2014 Emlak Haritasını Çıkardı
Ev alıyorum derken kötü niyetli kişilerin eline düşmeyin
Arsa tapulu yerler değerleniyor
Site Yöneticisine Ödenen Ücretler Nelerdir
Emekliler Emlak Vergisi Ödeyecek mi?
Emlak ve Gayrimenkul gelirleri artıyor
Konut Fiyatları Enflasyonu Katladı
Körfez Yeniyalı Mahallesi'ne modern köprü
Emlak ve Gayrimenkul gelirleri artıyor
Bina tamamlama sigortası uygulaması başladı
Eviniz Ne Kadar Sürede Amorti Oluyor
Körfez Köprüsü'nde yürüyüş bantları döşendi
Kentsel Dönüşüm Başvuruları Nereye Yapılır
Hisseli tarım arazisinin 3. şahıslara satışı nasıl olur
Ev Sahibinin Kiracı Çıkarma Nedenleri
Hacizli Olan Arsa Satılır mı
İmar Planı Kaç Senede Bir Değişmektedir
Arazi ve Arsa Arasındaki Fark
Emlak Beyanı Vermemenin Cezası
Valilik binası hemen yıkılacak
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 5 dakikada inşaat ruhsatı veriyor
İmar Hakları Transferi ve Sertifikası
Bina tamamlama sigortasi nedir?
Konut Kredisinde Erken Ödemelerde Ceza İptali
TOKİ'den 8 bin peşinatla konut müjdesi
Konut Sektöründeki Ekonomik Dengeler
Ziraat Bankası inşaat sektörüne giriyor
Ev Sahipleri Dikkat! Kira Geliri Beyannamesi İçin Son Gün 25 Mart
Geç Teslimlerde İhtarname
2015 ŞUBAT AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI
Kiralarda Sözleşmenin Tapuya Şerhi
Sit Alanı Nasıl Tespit Edilir?
TOKİ, 27 ilde açık artırmayla ev satıyor
Halkbank’tan TOKİ borçlarına yüzde 20 indirim
Akıllı ev projeleri hayatı kolaylaştırıyor
KİRA GELİR VERGİSİ HESAPLAMA
Kira geliri beyanı 1 Mart’ta başlıyor!
TOKİ’den yüzde 20 indirim
Ruhsat verilen yapıların yüzölçümü arttı
Kocaeli Kerpe Limanı turizme kazandırılıyor
Yabancılara satılan konutların sayısı yüzde 7 arttı
İnce hesaplarla çok sayıda ev sahibi vergi ödemeyebilir
Yeni projelerden konut alırken nelere dikkat etmeli?
İnşaat sektöründe yeni trend yeşil çatılar
Yapı ruhsatı verilen inşaatların yüz ölçümü yüzde 24,3 arttı
Gayrimenkul Pazarı Yeniden Şekilleniyor raporu yayınlandı.
Yeni konutlarda bunlara dikkat edin
Halkbank’tan TOKİ borçlarına yüzde 20 indirim
Kentsel Dönüşüm İçin Bakanlıktan Önemli Adım
Kentsel dönüşümde inat eden mülk sahibine kötü haber!
Kentsel dönüşümde kira yardımına ikamet şartı geliyor
Tuana Evleri’nde peşinat yüzde 1
Kocaeli'nde 2 lojistik köy kurulacak.
SOĞUK HAVADA BETON DÖKÜMÜ
TOKİ'nin konut projeleri
Türkiye'de en çok konut kredisi alındı
Kocaeli'ye dev lojistik merkezi geliyor
Kent genelinde 280 bina yıkılacak
Rant vergisi yerine müteahhide sosyal konut yaptırılsın önerisi
TOKİ'de başvuru rekoru kırıldı
TOKİ'den ailelere öncelik
TOKİ'den yüzde 20 indirim kampanyası
Yeni konutlarda bunlara dikkat edin
2018’de konut kredilerinin gayrisafi yurtiçi hasıla içindeki oranı yüzede 10 seviyelerini geçecek
İMAR DURUM BELGESİ NASIL ALINIR?
Mülk sahipleri hangi durumda vergi ödemez?
Enerji Kimlik Belgesi ile Binanızın ne Kadar Çevre Dostu Olduğunu Öğrenin
ES-SUES Sizin İçin Neler Yapar ?
Hisseli Tapu Ne Demektir?
Taşınmaz Satış Vaadi Sözleşmesinin Zaman Aşımı
Tapu İşlemleri İçin Gerekli Olan Belgeler
sadasd

ES-SUES HABER