Gayrimenkul Pazarı Yeniden Şekilleniyor raporu yayınlandı.
Gayrimenkul Pazarı Yeniden Şekilleniyor raporu yayınlandı.

80 ülkede, 58.000 çalışanıyla ticari gayrimenkul üzerine danışmanlık hizmetleri sunan JLL’in Türkiye ofisi, “Gayrimenkul Pazarı Yeniden Şekilleniyor” raporunu yayınladı.

 

 

 

Raporda, JLL 2015 Sınır Ötesi Perakende Çekicilik Endeksi'ne göre, İstanbul Avrupa'da Londra, Paris, Moskova, Milano, Madrid ve Roma'dan sonra çekim gücü en yüksek 7. pazar konumunda yer alıyor. JLL 2015 Sınır Ötesi Lüks Perakende Çekicilik Endeksi'ne göre ise, İstanbul çekim gücü en yüksek 6. pazar konumunda.

Ticari Gayrimenkul üzerine finansal ve profesyonel hizmetler veren ve yatırım yönetimi alanında Danışmanlık yapan JLL Türkiye, 2014 yılı Ticari Gayrimenkul pazarını değerlendirdiği raporu yayınladı. Raporda perakende, Ofis, lojistik ve otel sektörlerindeki gayrimenkul piyasasına dair bilgiler verildi ve bu alanlardaki trendler açıklandı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan JLL Türkiye Ülke Başkanı Avni Alkaş, Türkiye'nin yabancı yatırımcılar için gelecek vaat eden ülkeler arasında yer aldığının bu anlamda Türkiye'nin potansiyel taşıdığının altını çizdi:konuthaberleri.com

"Türkiye son 10 yılda 110 milyar dolar'ın üzerinde doğrudan yabancı yatırım çekmeyi başardı. Yatırım yapılan sektörüler içinde gayrimenkulün payının artmakta olduğunu görüyoruz. Türkiye gayrimenkul pazarında aktif olan GIC ve Amstar gibi şirketlerin yatırımlara devam etmelerinin yanı sıra, Merkezi ve Doğu Avrupa'nın önde gelenTicari gayrimenkul geliştiricisi HB Reavis gibi yatırımcıların pazara giriş yapıyor olması da söz konusu gelişime örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca 3. Havalimanı, 3. Köprü, İstanbul-İzmir Otoyolu, Organize Liman Bölgesi ve kruvaziyer limanları gibi projeler, perakende, Ofis, lojistik ve otel pazarlarında yeni geliştirme ve yatırım fırsatları doğuracaktır. Biz JLL Türkiye ailesi olarak, sunduğumuz Danışmanlık hizmetleriyle sektörde doğru yatırım kararlarının alınması ve Ticari gayrimenkul pazarının kurumsal standartlara ulaşması için çalışmaya devam ediyoruz."

gayrimenkul pazarı Yeniden Şekilleniyor" raporundan satırbaşları...

PERAKENDE PAZARI GÖRÜNÜMÜ
- 2014 yıl sonu itibariyle, Türkiye'deki organize perakende arzı yaklaşık 9.49 milyon metrekare toplam kiralanabilir alandan 10 milyon metrekareye yükseldi ve 2013 yıl sonuna kıyasla yüzde 5.5 oranında bir artış gösterdi. 2017 yıl sonu itibariyle toplam stokun 415 alışveriş merkezinde 12.5 milyon metrekareye ulaşması bekleniyor.

- 2013 yıl sonunda her bin başına 126 metrekare kiralanabilir alan olarak ölçülen Türkiye'nin perakende yoğunluğu, 2014'te 129 metrekare seviyesine ulaştı. Her bin kişi başına düşen 198 metrekare kiralanabilir alan seviyesinde olan Avrupa ortalaması ile karşılaştırıldığında, Türkiye'nin Alışveriş Merkezi gelişimi açısından potansiyel sunduğu gözlemleniyor.

- Birincil kiralar 2014 yıl sonu itibariyle metrekare başına 90 Euro seviyesine ulaştı. Perakende pazarında birincil getiri oranının yüzde 7.25 seviyesinde hareket ettiği tahmin ediliyor. Başlıca şehirlerdeki ikincil lokasyonlar ile ikincil şehirlerde yer alan alışveriş merkezleri için getiri oranının yüzde 9 seviyesinde olduğu öngörülüyor.

PERAKENDE PAZARI TRENDLERİ
- 2015 yılında, perakende alanlarının alışveriş merkezleri dışında kalan, ofis, marina ve kruvazyer limanı gibi farklı gayrimenkul öğeleriyle entegre olması öngörülüyor.

- 2015 yılındaki bir diğer trendin, birinci kuşak alışveriş merkezlerinin, alışveriş alanlarının açık alanlarla bütünleştiği üçüncü ve dördüncü kuşak alışveriş merkezlerine Dönüşüm süreçleri olması bekleniyor. 2014 yılında birçok alışveriş merkezinde yeme ve içme öğeleri yenilenerek, kamusal açık alanlarla entegre hale getirildi.

- İstanbul dünya perakende pazarında çekim oranı en yüksek şehirler arasında yer alıyor. JLL 2015 Sınır Ötesi Perakende Çekicilik Endeksi'ne göre, İstanbul Avrupa'da Londra, Paris, Moskova, Milano, Madrid ve Roma'dan sonra çekim gücü en yüksek 7. pazar konumundadır. JLL 2015 Sınır Ötesi Lüks Perakende Çekicilik Endeksi'ne göre, İstanbul Avrupa'da Londra, Paris, Moskova, Milano ve Roma'dan sonra çekim gücü en yüksek 6. pazar konumundadır.

- Caddelerdeki Dönüşüm sürecinin yeni yatırımları teşvik etmesi sonucunda pazarda nitelikli perakende arzının artması bekleniyor. Yeni ve yüksek kalitedeki stokun özellikle Nişantaşı'ndaki Abdi İpekçi Caddesi ve Bağdat Caddesi gibi perakende caddelerinde aktif olacağı öngörülüyor. Nitelikli arz ile birlikte, daha fazla lüks ve uluslararası markanın birincil caddelerde konumlanması öngörülüyor.

OFİS PAZARI GÖRÜNÜMÜ
- 2014 yıl sonu itibariyle, İstanbul'daki mevcut A sınıfı ofis stoku 2013 yıl sonu ile kıyaslandığında, 680 bin metrekarelik bir artış göstererek, 4.1 milyon metrekareye ulaştı. İnşaat halindeki arzın tamamlanması ile toplam A sınıfı ofis arzının 2017 yıl sonunda 6.5 milyon metrekare olması tahmin ediliyor. 2014 yılında Merkezi İş Alanı'nda (MİA) Levent, MİA dışı Avrupa'da Kağıthane ve Seyrantepe, Asya yakasında Ümraniye, Ataşehir, Kozyatağı ve Küçükyalı yerel ve uluslararası ofis kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen bölgeler olarak öne çıktı. 2015 yılı itibari ile bu talebin öncelikle Maltepe sonrasında ise Kartal bölgelerine de yoğunlaşması beklenmektedir.

- Artan A sınıfı arza rağmen, özellikle MİA için hala güçlü olan ofis kullanıcısı talebine bağlı olarak, 2014 yılında birincil kiralar metrekare başına 35 Euro seviyesinde sabit kaldı. Benzer bir eğilimin 2015 yılında da devam etmesi bekleniyor. Ofis sektörü trendleri

- Son yıllarda kurumsal firmaların bin metrekareden büyük kiralanabilir alana sahip ofis alanlarını tercih ettiği gözlemleniyor. Ayrıca gelişen verimlilik ve yüksek konfor standartlarına yönelik talebin, gerçekleşen ofis Kiralamaişlemlerini şekillendirdiği görülüyor. Ofis alanlarının daha verimli kullanılmasını sağlayan yatay-açık ofislerin, 2015 yılında da tercih edilmeye devam etmesi öngörülüyor.

- Nitelikli iş gücünü hedefleyen şirketler için ‘çalışacak en iyi yer' kavramı ofis pazarında öne çıkıyor. Bu nedenle metro hattına yakınlık, akıllı Lokasyon ve verimli kat alanı gibi niteliklerin önemi kullanıcı ve geliştiriciler açısından ofis piyasasında belirleyici faktörler olmaya artarak devam edeceği öngörülüyor.

- Özellikle uluslararası ofis kullanıcılarının bina seçim süreçlerinde ‘sürdürülebilirlik' ve çevre politikaları gibi konulara daha fazla önem verdikleri gözlemleniyor. LEED ve BREEAM gibi sertifikaları olan ofis binalarının yakın gelecekte daha çok tercih edilmesi bekleniyor.

LOJİSTİK PAZARI GÖRÜNÜMÜ
- 2013 yıl sonunda 7 milyon metrekare seviyesindeki İstanbul ve Kocaeli alt pazarlarını kapsayan Marmara bölgesindeki toplam lojistik arzı, 2014 yıl sonu itibariyle 7.8 milyon metrekareye ulaştı. 2014 sonu itibariyle, İnşaathalindeki stok 563 bin metrekareden 653 bin metrekareye yükseldi. Lojistik arzının 2017 sonunda yaklaşık olarak 8.5 milyon metrekareye ulaşması bekleniyor. Ayrıca pazarda, Kocaeli ve İstanbul alt pazarlarında yaklaşık olarak 2.6 milyon metrekarelik stokun planlama aşamasında olduğu gözlemleniyor. Bütün inşaat halindeki ve planlama aşamasındaki projelerin tamamlanması durumunda, toplam lojistik arzının önümüzdeki 5 sene içinde 11.1 milyon metrekareye ulaşacağı öngörülüyor.

- 2013 yıl sonunda 531,300 metrekare olarak gerçekleşen lojistik Kiralama işlem hacmi, 2014 yılında önemli bir artış göstererek 605,600 metrekareye yükseldi.

- İstanbul ve Kocaeli illerini kapsayan Marmara Bölgesi Türkiye'nin birincil lojistik pazarıdır. İstanbul Avrupa Yakası'nda Hadımköy ve Esenyurt, Asya Yakası'nda Tuzla, Kocaeli'nde ise Gebze, Çayırova ve DilovasıMarmara Bölgesi'nin başlıca lojistik alt pazarlarıdır.

- 2014 yıl sonu itibariyle birincil kiralar 7 Dolar seviyesinde sabit kaldı. A sınıfı yüksek kalitede lojistik arzına yönelik artan talep dolayısıyla lojistik pazarındaki birincil kiralar kur dalgalanmalarından etkilenmedi. Lojistik mülkleri için getiri oranı yüzde 9 seviyesinde sabit kaldı. Arzın sınırlı olması nedeniyle, Arsa Fiyatları 2014 yılında yaklaşık olarak yüzde 20-25'lik bir artış gösterdi.

- Toplam kiralanabilir alan payları bazında yüzde 45.1 ile lojistik şirketleri, yüzde 19.1 ile perakende şirketleri ve yüzde 4.8 ile E-ticaret şirketleri kiralama işlemlerinde en aktif endüstriler olarak dikkat çekiyor.

LOJİSTİK SEKTÖRÜ TRENDLERİ
- 2013 yılında, 20 bin ile 40 bin metrekare arasında büyük dağıtım merkezlerine yönelik talep güçlüyken, 2014 yılında 5 bin metrekare ile 15 bin metrekare arasında kiralanabilir alan sunan daha küçük tesislerin tercih edildiği gözlemleniyor.

- Kurum içi lojistik ve konsolidasyon trendlerinin 2015 yılında lojistik pazarını şekillendirmeye devam etmesi bekleniyor.

OTEL PAZARI GÖRÜNÜMÜ
MasterCard'ın "2014 Küresel Destinasyon Şehirler Endeksi" verilerine göre İstanbul; en çok ziyaret edilen şehirler içinde Avrupa'da üçüncü olurken, dünyada yedinci sırada yer alıyor.

- 2014 yılı sonu itibariyle, İstanbul'a gelen yabancı ziyaretçi sayısının bir önceki seneye kıyasla yüzde 13.1 artarak 11.8 milyona ulaştığı görülüyor.

- 2014 yılı sonunda İstanbul'da lisanslı 471 otelde 46.109 oda bulunuyor. İstanbul otel marketinin yapısı ağırlıklı olarak lüks ve üst sınıf otellerden oluşuyor. 5 yıldızlı otel oda sayısının, İstanbul'daki toplam arz içerisinde yüzde 45'in üzerinde bir payı bulunuyor.

 

TURİZM SEKTÖRÜ TRENDLERİ
- Gelişen medikal ve sağlık altyapısı ile üst düzey teknolojik yatırımlar sonucunda, İstanbul önemli bir Sağlık turizmidestinasyonu haline geliyor.KAYNAK:KONUTHABERLERİ.COM

Facebook'ta Paylaş

DİĞER HABERLER
Cam balkon için komşu onayı şart!
5 soruda Yapı Kayıt Belgesi bedeli hesaplaması ve ödemesi!
Kentsel dönüşüm kira yardımı için gerekli belgeler!
Emlak vergisi muafiyeti nasıl olur?
2019 Mayıs ayı kira artış oranları belli oldu!
RAYİÇ BEDEL PİŞMANLIK DİLEKÇESİ NEDİR?
İnşaat malzemeleri ihracatı yüzde 32,7 arttı
Çok önemli uyarı: Yoğunluk fazla, son güne bırakmayın...
Altan Elmas: Türkiye'de 6 ay sonra ev fiyatları artacak
İmar barışında 2 milyar 800 milyon civarında para toplandı
Kira zamları artık TÜFE ile belirlenecek
Kentsel dönüşümde kira yardımı almak için gerekli belgeler!
Konut fiyatları 5 yılda ne kadar arttı?
Seçim sonrası gayrimenkul sektörünü neler bekliyor?
Hazineye ait tarım arazilerinin kiralanmasına ilişkin yeni düzenleme!
2018 Mayıs'ta 119 bin 655 konut satıldı!
Yapı kayıt belgeleri dağıtılıyor!
2018 Emlak Vergisi 1. Taksit Son Ödeme Tarihi Ne Zaman?
İş Yerleri İçin Yeni Teşvikler Geliyor
Tapu Birleştirme Nasıl Olur?
Arsa Payı Düzeltme İşlemi Nasıl Yapılır?
GEÇİCİ VERGİ NEDİR?
Konut faiz kampanyası yarın başlıyor
Parsel sorgulama nasıl yapılır?
Emlak vergisi borcu ödenmezse ne olur?
Yatay mimari nedir?
Gayrimenkul sektörü temsilcilerinin 2018 beklentileri!
Emlak sektöründeki yatırım hataları nelerdir?
3 soruda kredi borcu olan ev nasıl satılır?
2017 yılında ev alanlar ne kadar tapu masrafı ödedi?
Kira depozitosu nedir? Hangi durumlarda depozitoyu geri alabiliriz?
Hisseli miras nedir, nasıl paylaşılır?
Kira geliri vergisi arttı (2018 yılı konut kira geliri vergi tablosu)
Arsa ve arazi metrekare değeri artışında yüzde 50 sınırı
İkinci el konut piyasasına düzenleme
Emlak sektörü en parlak dönemini yaşıyor
Konuta mevduat faizi kıskacı
Enerji Kimlik Belgesi olmayan ev alıp satamayacak
Gayrimenkul vergilerinde 2. taksit dönemi başladı!
2017 Kasım kira artış oranı belirlendi!
Yabancı yatırımcılardan eylülde 321 milyon dolarlık satış
TOKİ bundan sonra ödüllü projeleri hayata geçirecek
9 ayda 1 milyon konut satıldı
'Emlak Vergisi' tasarısı TBMM'de kabul edildi!
Konut kredisi kaç günde çıkar?
Tapu işlemleri sırasında dikkat edilmesi gerekenler!
Gelirime göre ne kadarlık bir ev satın alabilirim?
Kira kontratı bittikten sonra kiracı ne kadar süre oturabilir?
Türkiye konutta dünya lideri!
İskanı olmayan bina satılabilir mi ya da satın alınabilir mi?
Kentsel dönüşümde yönetmelik değişti
Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmeleri
Askeri Arazilerin Yüzde 50’si imara açılacak
İmar planı Nedir ? Kaç çeşit imar planı vardır ?
Yer Gösterme Belgesi ( Sözleşmesi ) Nedir ?
Şirket patronları, TÜİK verilerine göre konut satışlarındaki artışı yorumladı
İnşaat sektörüne damga vuracak 10 yeni küresel trend
Kira gelir vergisi beyannamesinde son iki hafta!
Konut sigortası ile hangi riskleri kapsam altına alabilirsiniz?
Son bir yılın en yüksek banka kredisi kullanımı Şubat ayında gerçekleşti!
Kontratı biten kiracının tahliyesi nasıl yapılır?
Tapu harçlarında indirim
MALTEPE ÜNİVERSİTESİ AÇILIŞA HAZIR HALE GELDİ
Emlak Vergisi Beyannamesi
Gayrimenkul Satınalma Süreci ve İşlemleri
İmar Durumu Geçerlilik Süresi Ne kadar?
Isı Yalıtımı Yaptıran Binalar Vergiden Muaf Tutulacak !
Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Alınabilir mi ?
Emlak vergisinde muafiyetlere dikkat edilmeli
Taban alanı ve taban alanı katsayısı (TAKS) Nedir?
Konut Kredisi Kullanan Kişi 2 Milyonu Geçti
Şerefiye raporu nedir?
Şerefiye vergisi nedir?
Şerefiye değer düşüklüğü nedir?
Şerefiye payı nedir?
Şerefiye hesabı nasıl yapılır?
Şerefiye nasıl belirlenir?
Şerefiye farkını neler etkiler?
Gayrimenkulde şerefiye kavramı nedir?
Kentsel Dönüşümde Yönetmelik Değişti
Emlak Vergisi ikinci taksit ödemeleri bugün başlıyor
Boş araziyi devlet kiraya verecek
226 bin vatandaşa 2B’de ikinci şans
Devlet tarlayı ekip kirasını ödeyecek
Kentsel dönüşüm şehirlerin yaşam kalitesini artırıyor
TOKİ'den Güneydoğu'ya 60 bin konut
Bina yapımında yeni döneme hazır olun!
ÖYK'den bazı taşınmazlar için özelleştirme kararı
TOKİ'den rekor! İşte bölge bölge yeni inşaatlar
KAT MÜLKİYETİ NEDİR?
Arsa emsal gabari nedir?
Gayrimenkul satışından doğan kazancın vergilendirilmesi
KİRA GELİR VERGİSİ NEREYE ÖDENİR?
Kira Gelir Vergisi - Kira Beyannamesi Hesaplama 2016
Ev Satarken Gelir Vergisi Ödenir mi ?
İpotekli ev sahibi olanlar ipotekli evini nasıl satar?
Vergi borcu düzenlemesinin önemli noktaları
Tapu kaybolduğunda ne yapılmalı?
Konut alana 15 bin TL'lik devlet desteği 26 Ağustos’ta başlıyor!
Konut hesabı için geri sayım başladı!
Konut kredisi ödenmezse ne olur?
Konut Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?
Vergi Borçlarında Yapılandırma
Emlak Vergisi Konut ve İş Yeri İçin Farklı mıdır?
EMLAK VERGİLERİ BELİRLENEN TARİHLERDE ÖDENMEDİĞİNDE UYGULANACAK CEZA!
Emlak Vergisi Oranındaki Artışın Nedeni Nedir?
BANKA KREDİSİ NASIL ALINIR?
BANKA KREDİSİ FAİZ ORANLARI SON DURUM
KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI DÜŞECEK Mİ?
Kat Mülkiyeti Olmayan Yapılar DASK Kapsamında Mıdır?
Kentsel dönüşümde devlet yardımı nelerdir?
Konut kredisi erken ödenirse ne olur?
Dövizli kira sözleşmelerinde kira artışı!
Yeni İmar Kanunu Bekleniyor
Kredi Başvurusu Öncesinde Yapılacak İşlemler
DASK ücretleri 2016
Konut kredisi hesaplama
Kentsel dönüşüm hakkında merak ettikleriniz
Konut kredisi yapılandırma sistemi nedir?
Konut kredisi ipoteğinin kaldırılması için neler yapmak gerekir?
Konut kredisi alırken gelir durumunun önemi
Konut almak için faizlerin düşmesini bekleyenlere uyarı!
Projeden ev almanın riskleri ve avantajları
Emlak vergisi ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs'ta sona eriyor!
2016 MAYIS AYI ENFLASYON ORANLARI
EMLAK VERGİLERİNİ YATIRMA SÜRESİ SON GÜN 31 MAYIS 2016
Kat mülkiyeti nasıl kurulur?
Kat irtifakı sahibinin hakları nelerdir?
Kira kontratı bitmeden evden çıkılırsa ne olur?
2016 Mayıs ayında kiracıya ne kadar zam yapılacak?
2016 Nisan ayı emlak analizi raporu açıklandı!
Emlak vergisini yanlışlıkla ödeyen geri alabilir!
Emlak'ta İngiliz modeli önerisi
TOKİ 13 yılda sektöre 120 milyar TL yatırdı
Emlak vergisini kimler, hangi durumda ödemez?
İskan Olmadan / Alınmadan Kat Mülkiyeti Alınır Mı ?
DÜNYA TÜRKİYE’NİN GÜCÜNÜ KEŞFEDİYOR
Türkiye'de üretilen konutun yüzde 8'ini biz yapacağız
TÜRKİYE’DE 450 BİN EMEKLİ KONUT İÇİN BAŞVURUDA BULUNDU
Emlak Danışmanlık Yasasından Sonra Ne Olacak?
İşyeri kira stopajı gelir vergisinden düşülür mü?
Kira beyannamesinde son gün 25 Mart! Geciken 3 bin 600 lira ödeyecek
Kira beyanını geciktirenler 3 bin 600 lira ödeyecek
Başiskele Fatih MAH. sokakları yenilendi...
Türkiye'de en fazla konut Iraklılara satıldı
Gayrimenkul satışında 5 yıl vergi muafiyeti kalkıyor!
Akçaray 2017 Yılında Açılacak
Kocaeli’nde 2016 Model Dönüşüm
İzmit Belediyesi 14 İşyerini İhaleye Çıkarıyor
YALOVA YABANCILARA KONUT SATIŞINDA TÜRKİYE DÖRDÜNCÜSÜ OLDU
İSU kilitlendi
DEV AVM'NİN AÇILIŞ TARİHİ BELLİ OLDU
Yabancıya konut satışı tarihi zirvede
TOKİ 2016'da indirim kampanyası yapacak mı?
Türkiye'de 11 ayda 1,15 milyon konut satıldı
TOKİ’nin hedefi 8 yılda 500 bin konut
Emlakta Avrupa üçüncülüğü Türkiye’nin
Akın Akın Geliyorlar! Araplar Sapanca'da 'Küçük Arabistan' Kurdu
Gayrimenkul sektöründe yeni trend karma projeler
Tüik Konut Satış İstatistiklerini Yayınladı
Emekli nasıl ev sahibi olacak?
Konut satışları 1.2 milyonun üzerine çıkacak
Konut faizleri düştü emlak piyasası canlandı
Konut alırken tapu belgesine dikkat edin
Emlak satışı aralıkta tavan yapacak
Evi Olanlar Dikkat! Son 9 Gün!
TOKİ konutlarına rekor sayıda başvuru!
Gayrimenkul sektöründeki durağanlık bitiyor
Emlak vergisinin son ödeme tarihi 30 Kasım
Kocaeli Körfez'de 20.9 milyon TL'ye satılık arsa
TÜSODER'den emlakta vergi cezası uyarısı
Konuttan kazanma dönemi başladı
Kentsel dönüşümde 811 milyon TL kira yardımı yapıldı
İnşaatta yeni düzenleme kimleri hedef alıyor
Gayrimenkul sektörü hareketleniyor
İnşaat sektörüne gri alan müjdesi
Müteahhitler faizde düşüş bekliyor
Araplar Kartepe'de fiyatları artırdı
2015 KASIM AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI...
Tek başına iktidar yabancı yatırımcı için iyi haber
İstikrar Körfez yatırımcısını ateşledi
Büyük ikramiye gayrimenkul alana vurdu
Gayrimenkul yatırımcısı rahat hareket edecek
İzmit’teki köprü emlak fiyatlarını artırdı
Hacizli Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?
Hacizli Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır?
TOKİ'den 70 bin konut müjdesi
Yabancılar İstanbul'dan her gün 20 ev aldı
Türkiye konut fiyat artışında birinci sırada
Konut inşaat maliyetleri arttı
Dikkat! O ödemeler başlıyor
Bu Soruları Sorarak Ev Alın
İzmit'te şehir hastanesi geliyor
TOKİ, 7 ilde 1.863 konutu düşük taksitler ve uzun vade ile satışa sundu
Gayrimenkul satışlarında yılın yükseleni Yalova!
Dolar Artışı Konut Fiyatlarına Yansımadan Satın Alın
TOKİ 2016 Yılında 60-70 Bin Konut Üretecek
137 bin yabancı Türkiye’den ev aldı
Gayrimenkuller e-haciz kapsamına alınıyor
Gayrimenkulde artış devam edecek
Konutta geri dönüş süresi 20 yıla çıktı
Doğru konut yatırımı yapmanın püf noktaları
Kentsel dönüşümde kira yardımı yapılmıyor
Araplar Kartepe'nin fiyatını artırdı
Yatırımcılar, Emlak Sektörüne Koşuyor
Konut Alırken Profesyonel Destek Alın
Organize Sanayi Bölgelerinde Emlak Vergisi Uygulamaları Nasıl Oluyor?
Maketten Ev Satışlarında İlk Önce Ruhsata Bakın
Mağdur Olmamak Adına Emlakcınızı İyi Seçin
İcralık Gayrimenkul Alımında Riske Girildiğini Unutmamalısınız
Çekme Mesafesi Sınırı Ne Kadar Olabilir?
Evinizi Ne Şekilde ve Nasıl En İyi Fiyat Alarak Satabilirsiniz?
KARTEPE’DE KONUT PİYASASI HIZLANDI
İnşaat sektörü, küçülmeye rağmen istihdamda büyüyor!
Kentsel dönüşümde arsa sahiplerinin talepleri gerçek dışı!
Konut satış fiyatları en fazla Adana’da, kiralar ise Yalova’da arttı
Kocaeli Valiliği: TEM 15 gün kapalı
Konut Kredisi İçin Zorunlu Sigortalar
Kocaeli Karamürsel’e 5 bin metrekarelik kent meydanı
Kira Kontratı Olmayan Kiracının Hakları
Uygulama İmar Planı Yapma Yetkisi Kimdedir?
Gayrimenkul Sektöründe Yeni Adımlar
Bankalar Kredi Hesaplamasını Nasıl Yapıyor?
Konut satışlarında yüzde 85'lik patlama
GEBZE’DE VEZNELER HAFTA SONU AÇIK
Konut Fiyat Endeksi Yükselişte
Evin Yüzde Kaçına Kredi Verilir?
Mantolama Yaptırmamanın Cezası
Konut alıcısını harekete geçirecek kampanya dönemi başladı!
İcraya Düşen Gayrimenkul Sayısında Artış
Sahte Emlakçılara Dikkat
İzale i Şuyu Davalarında Avukatlık Ücreti
İmar Planı Askı Süresi
Gelir Vergisi Hangi Tarihlerde Ödenir?
Yabancılara Satılan Konut Sayısı Yüzde 18,9 Arttı
Kartepe Uzunçiftlik'e Kültür Merkezi Yapılıyor
Araplar Türkiye'yi mesken tutacak
Yeni ev alanlar Emlak Vergisi'ni daha az ödüyor
Kat karşılığı inşaat sözleşmesinin arsa sahibi tarafından feshedilmesi ve hukuki sonuçları
Konut finansmanı sözleşmelerinde yeni dönem başlıyor
Konut kredisi ile ilgili 4 yönetmelikte değişiklik!
Konut Kredi Sözleşmelerinde Yeni Dönem
TOKİ 1+1 Daireler Yapmayacak
TÜİK yapı izin istatistiklerini açıkladı
TOKİ'den emeklilere 250 lira taksitle ev alma imkanı
Konut kredisini erken ödeyene indirim müjdesi
Ev Fiyatlarında Artış Hızla Devam Ediyor
2015 Emlak Vergisi Son Ödeme Tarihi 1 HAZİRAN
Ruhsat Alınmadan İnşaata Başlamak
Eşin Miras Payı Oranları Nedir?
Dünyanın en büyük oteli açılıyor
OSB’de Emlak Vergilerine Sınırlama
Kooperatiflerde Şerefiye Parası
Miras Kalınca Neler Yapılır?
İstisna Haddi Ne Demek?
GİB Emlak Vergisi Borç Sorgulama
Krediye Uygun Ev Nasıl Seçilir?
Kredi borcunu erken ödeyene indirim geliyor
2015 Konut Satışlarında Büyük Artış
Apartman Çatı Giderlerine İşyerleri Dahil Olur mu?
Devren Kiralık Anlaşması
Kiracı Kiraladığı Yeri Kiraya Verebilir mi?
Kiracı ve Ev Sahibinin Hakları Nelerdir?
Yatırımlarınızı Kira Garantili Konutlara Yapın
Kiracı Nasıl Tahliye Edilir?
Kocaeli'de Tramvay güzergahı gayrimenkul fiyatlarını artırdı
2015 Tokiye Başvuru Sayısında Rekor
2015 Emlak Vergisi Ne Zaman?
Bedelsiz Tapu Devri
Vasi Tayin Edilmiş Kişinin Satılacak Olan Gayrimenkulün Satış Şekli
Arapların Fiyatlara Balon Etkisi
Konut Yardımından Nasıl Yararlanılır?
Dolar Zammı Konut Satışını Etkileyecek mi?
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 5 dakikada inşaat ruhsatı veriyor
Sakarya'da konut satışları rekor kırdı
Kocaeli Kentsel Dönüşüm Master Plan Raporu tamamlandı
Ekspertiz Raporuna İtiraz Edilir mi?
Konut Kredisine Başvuru Şartları ve Belgeleri
Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Konut kredileri 10 yılda 50 kat arttı
Konut fiyatları en çok hangi ilde arttı?
Dikili Tarım Arazilerinde Yapılaşma Nasıl Olur?
TOKİ KDV’den Muaf mı Tutuluyor?
TOKİ’nin Yeni Projeleri Nasıl Olacak
Köysel Dönüşüm Nedir? Özellikleri Nelerdir?
TOKİ KDV’den muaf mı tutuluyor?
Konut Kredisi En Fazla Kaç Ay
Emlak Konut Güvencesi Nedir?
Depreme Dayanıklı Konut Alacaklara Tavsiyeler
Boş Olan İşyerine Vergi Ödenir mi?
Ev Kiralarında Yıllık Artış Oranı Nasıl Hesaplanır?
Eski Kira Sözleşmesi Yeni Sahibini İlgilendirir mi
Kadastral Yol Ne Demektir?
Kombi Arızası Kime Aittir?
Kocaeli kentsel dönüşüm master planı tamamlandı
Gayrimenkul sektöründe yabancı iştahı hızla büyüyor
TOKİ 50 yılın tesislerini inşa ediyor
Körfezin gayrimenkul patronları Bursa'ya geliyor
Emlak Vergisi İadesi Dilekçe Örneği
Körfez’e dev proje
TOKİ Kuraları Nasıl Çekilir?
TOKİ Başvuru Ücreti Ne Kadar?
Emlak Konut Güvencesi Nedir?
2015 NİSAN AYI ENFLASYON ORANLARI AÇIKLANDI
Binaya İskan Almamanın Sonuçları
Yapıların ve Binaların Ömürleri Kaç Yıldır?
Net ve Brüt Metrekare Nasıl Hesaplanır?
Mantolama Kanunen Zorunlumu?
Arsa İnşaat Alanını Hesaplama
İnşaat Halindeki Yapıya Konut Kredisi Çekilir mi?
Gayrimenkul Satış Sözleşmesinden Cayma Hakkı
Bağlı Kredi Nedir
Sit Alanına İnşaat Yapılır mı?
Ayıplı Ev Nedir
EV KREDİLERİ'NDE BLOKE ÇEK MASRAFI
Tapusu Olmayan Ev Kiraya Verilir mi
Kullanım Hakkının Devri Sözleşmesi
TOKİ Vekaletname Örneği
Ev Alacaklara Önemli Tavsiyeler
20 Dönüm Altında Tarla Satışı Yapılır mı?
Yüzme Havuzu İmara Girer mi?, Ruhsata Tabi midir?
İmar Planı Nasıl Kesinleşmektedir?
Konutta İkinci El Satışlarında Artış
Ev Sahibi Depozitoyu Geri Vermiyor. Ne yapabilirim?
Hangi Evlere Kredi Çıkmaz
Kefile Hangi Durumlarda Haciz Gelir
İzmit'te inşaatlara sıkı denetim
Kocaeli Kampüs Hastanesi bölgeye hizmet edecek
TOKİ 2023'e kadar 1 milyon konut yapacak
Türkiye’de Ortalama Ev Fiyatları Ne Kadar
Kocaeli Stadyumu'nun Çalışmaları Sürüyor
KAÇAK YAPIYA GÖZ AÇTIRILMIYOR
TOKİ Türkiye'nin geleceğini inşa ediyor
Ev Tapusu İki Kişi Üzerine Yapılır mı
Konut sektöründe yükselişin şifreleri
Tapu Kredi Çekenin Üstüne mi Olur?
Yönetimi Olmayan Binada Dava Açmak
Kocaeli'deki 9 adet kaçak yapı yıkıldı
Kira beyanı 31 Mart’a uzatıldı
Kiracılara Müjdeli Haber
Tapu sorunu olan konuta 3 yıl daha af!
Tapunun Yerini Öğrenmek
Hisseli Ev Satılır mı
TOKİ Sanayi Sitelerine El Atacak
Binalarda Sığınak Yönetmeliği
TOKİ'nin indirim kampanyasında son hafta
TOKİ, indirimine üç kat başvuru oldu
Konut kredisi kullanma yaşı 18'e kadar düştü
Ev fiyat artışında Türkiye dünya ikincisi
Ev fiyat artışında dünya ikincisiyiz
Çevre Yatırımları Ülkenin Her Köşesinde Devam Ediyor
Sahibinden.com Türkiye’nin 2014 Emlak Haritasını Çıkardı
Ev alıyorum derken kötü niyetli kişilerin eline düşmeyin
Arsa tapulu yerler değerleniyor
Site Yöneticisine Ödenen Ücretler Nelerdir
Emekliler Emlak Vergisi Ödeyecek mi?
Emlak ve Gayrimenkul gelirleri artıyor
Konut Fiyatları Enflasyonu Katladı
Körfez Yeniyalı Mahallesi'ne modern köprü
Emlak ve Gayrimenkul gelirleri artıyor
Bina tamamlama sigortası uygulaması başladı
Eviniz Ne Kadar Sürede Amorti Oluyor
Körfez Köprüsü'nde yürüyüş bantları döşendi
Kentsel Dönüşüm Başvuruları Nereye Yapılır
Hisseli tarım arazisinin 3. şahıslara satışı nasıl olur
Ev Sahibinin Kiracı Çıkarma Nedenleri
Hacizli Olan Arsa Satılır mı
İmar Planı Kaç Senede Bir Değişmektedir
Arazi ve Arsa Arasındaki Fark
Emlak Beyanı Vermemenin Cezası
Valilik binası hemen yıkılacak
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 5 dakikada inşaat ruhsatı veriyor
İmar Hakları Transferi ve Sertifikası
Bina tamamlama sigortasi nedir?
Konut Kredisinde Erken Ödemelerde Ceza İptali
TOKİ'den 8 bin peşinatla konut müjdesi
Konut Sektöründeki Ekonomik Dengeler
Ziraat Bankası inşaat sektörüne giriyor
Ev Sahipleri Dikkat! Kira Geliri Beyannamesi İçin Son Gün 25 Mart
Geç Teslimlerde İhtarname
2015 ŞUBAT AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI
Kiralarda Sözleşmenin Tapuya Şerhi
Sit Alanı Nasıl Tespit Edilir?
TOKİ, 27 ilde açık artırmayla ev satıyor
Halkbank’tan TOKİ borçlarına yüzde 20 indirim
Akıllı ev projeleri hayatı kolaylaştırıyor
KİRA GELİR VERGİSİ HESAPLAMA
Kira geliri beyanı 1 Mart’ta başlıyor!
TOKİ’den yüzde 20 indirim
Ruhsat verilen yapıların yüzölçümü arttı
Kocaeli Kerpe Limanı turizme kazandırılıyor
Yabancılara satılan konutların sayısı yüzde 7 arttı
İnce hesaplarla çok sayıda ev sahibi vergi ödemeyebilir
Yeni projelerden konut alırken nelere dikkat etmeli?
İnşaat sektöründe yeni trend yeşil çatılar
Yapı ruhsatı verilen inşaatların yüz ölçümü yüzde 24,3 arttı
Gayrimenkul Pazarı Yeniden Şekilleniyor raporu yayınlandı.
Yeni konutlarda bunlara dikkat edin
Halkbank’tan TOKİ borçlarına yüzde 20 indirim
Kentsel Dönüşüm İçin Bakanlıktan Önemli Adım
Kentsel dönüşümde inat eden mülk sahibine kötü haber!
Kentsel dönüşümde kira yardımına ikamet şartı geliyor
Tuana Evleri’nde peşinat yüzde 1
Kocaeli'nde 2 lojistik köy kurulacak.
SOĞUK HAVADA BETON DÖKÜMÜ
TOKİ'nin konut projeleri
Türkiye'de en çok konut kredisi alındı
Kocaeli'ye dev lojistik merkezi geliyor
Kent genelinde 280 bina yıkılacak
Rant vergisi yerine müteahhide sosyal konut yaptırılsın önerisi
TOKİ'de başvuru rekoru kırıldı
TOKİ'den ailelere öncelik
TOKİ'den yüzde 20 indirim kampanyası
Yeni konutlarda bunlara dikkat edin
2018’de konut kredilerinin gayrisafi yurtiçi hasıla içindeki oranı yüzede 10 seviyelerini geçecek
İMAR DURUM BELGESİ NASIL ALINIR?
Mülk sahipleri hangi durumda vergi ödemez?
Enerji Kimlik Belgesi ile Binanızın ne Kadar Çevre Dostu Olduğunu Öğrenin
ES-SUES Sizin İçin Neler Yapar ?
Hisseli Tapu Ne Demektir?
Taşınmaz Satış Vaadi Sözleşmesinin Zaman Aşımı
Tapu İşlemleri İçin Gerekli Olan Belgeler
sadasd

ES-SUES HABER