İpotekli ev sahibi olanlar ipotekli evini nasıl satar?
İpotekli ev sahibi olanlar ipotekli evini nasıl satar?

   

 

 

 

 

İpotekli ev sahibi olanlar ipotekli evini nasıl satar?

İpotekli ev satın alma ya da satma mümkün mü?, borç bitmeden ipotekli ev satışa çıkarılabilir mi?

Konut kredisi ile alınan evlerde satın alınan konutun ya da bir başka konutun üzerine ipotek tesis edilir. İpotek, bankanın verdiği kredi karşılığında aldığı teminattır. Borcun ödenmemesi halinde konut satışa çıkarılır ve borç kapatılır. İpotek sadece konut kredilerinde değil ticari kredilerde de tesis edilebilir. Peki borç bitmeden ipotekli ev satışa çıkarılabilir mi? İpotekli ev satın alma ya da satma mümkün olsa da konunun bazı ayrıntıları var.

KONUT KREDİ BORCUNU DEVREDEBİLİRSİNİZ

İşte ipotekli evi satmanın yolları...

- Öncelikle ipotekli evi ilk etapta etrafınızdaki tanıdık kişilere satmaya çalışın.

- Evi satın alacak kişi evin ücretini peşin olarak vererek satın almak isteyebilir. Bu durumda yeni ev sahibi, bankaya gidip kalan borcu kapatarak evin ipoteğini kaldırır ve evi üzerine alır. Böylece evin yeni alıcısı, ev üzerindeki tüm yasal haklara sahip olur.

- Eğer evi satın alacak konut kredisi çekecekse, bankaya alıcıyla birlikte giderek durumu anlattığınızda evin kalan borcu evi satın alan kişinin üzerine devredilir. Böylece hem siz evi satmış olursunuz hem de alıcı taraf taksitle ev sahibi olma planını devam ettirmiş olur. Evin üzerindeki ipotek, yeni alıcının borcu bitene kadar devam eder.

- Bu işlemleri yaparken tapu müdürlüğüne de uğramanız gerekir. Tapu müdürlüğü tarafından konulan ipoteği kabul etmezseniz tapu sicilinde isminizi kaydettiremezsiniz. İpotek konusu dışında tapuda bir aksilik çıkmaması durumunda, bankaya alıcıyla birlikte giderek, gerekli işlemleri halledebilir ve evin satışını gerçekleştirebilirsiniz.

 
Facebook'ta Paylaş

DİĞER HABERLER
sadasd

ES-SUES HABER