KARTEPE’DE KONUT PİYASASI HIZLANDI
KARTEPE’DE KONUT PİYASASI HIZLANDI

 

 

Kartepe kent merkezi çevresindeki yapılaşma dikkat çekmeye başladı. Kent merkezinin yapılacak olması, Kent Konut yatırım planları, hipodrom-Haydarpaşa gibi işletmeler bir anda konut piyasasını hızlandırdı

 

 


Oldukça geniş konut arazileri bulunan Kartepe bölgesine ilk girişi Sarımeşe Konakları, Kartepe Konakları, Elyapı Evleri gibi büyük ölçekli inşaat firmaları yaptı. Takibindeyse 1-2 blok yapan küçük ölçekli firmalar parselleri kaplamaya başladı. Özellikle kent merkezi yakınında bulunan Demokrasi Bulvarı bölgesi hızla inşaat firmalarının gözdesi olma yoluna girdi. Parselleri 2-3 yıl önceden yatırımına katan inşaat firmaları bölgedeki ilerlemeyle harekete geçti. Proje detaylarını ve fiyatlandırmalarını yine bölge fiyatlarından baz alan firmalar, gayrimenkullere farklılıklar getirmekten de eksik kalmıyor.

 

80 BİN TL’YE EV VAR

Sıfır ev dediğinizde belli bir bütçe üzerinde düşünmeniz gerekir, ancak kent merkezinin çevre mahallelerindeki oluşumlarda 80.000 TL’ye de sıfır daire sahibi olmanız mümkün. Genelde blokları bahçe duvarlarıyla kapatan inşaat firmaları, yeni tamamlanan binalarda sosyal olanak ya da güvenlik bulundurmasa da mutlaka bahçe düzenlemesi kamelya gibi eklentilere yer veriyor. Park yeri, mesafe, toplu taşıma gibi konularda hiçbir sorun kalmayan bu bölgede gelişen alt ve üst yapıda büyük artı. Bir dönem daha inşaat çalışmaları yaşayacak bölge, kısa süre sonra oldukça iyi durumda olacak gibi gözüküyor.

 

 

DUBLEKSLER AVANTAJLI

Kısa bir süre öncesine kadar Kartepe Sarımeşe bölgesi için 300-400 bin TL rakamlar sadece villalar için telaffuz edilirken, yeni yapılan ancak hızla yerleşilen ve tercih edilen sitelerde dubleks daire fiyatları da yükseldi. Özellikle sosyal alan havuz, güvenlik gibi konularda oldukça iyi tepkiler alan sitelerde, para daireden çok yaşam alanlarına, sosyal hayata ve doğaya verilmeye başlandı. Villa mı dubleks daire mi diye düşünüldüğünde tercih konusu farklı noktalara dayansa da metrekare bazında bakılınca sitelerdeki dubleksler daha avantajlı oldu.

 

YATIRIM FIRSATLARI

İlerleyen süreçte mutlak surette devam edecek yapılaşma ve inşaat çalışmalarından faydalanmak gerek. Gayrimenkul yatırımı yapmayı planlayan herkesin mutlaka Kartepe Sarımeşe bölgesine bakması gerekiyor. Doğa yönünden de güçlü olan Sarımeşe yol yapımının tamamlanmasıyla da merkeze 15 dakika mesafede yer almış olacak. Küçük çaplı veya geniş içerikli pek çok inşaatın yükselmeye başladığı bölgede 1+1 daireden 5+1 dublekse kadar pek çok seçenek bulmak mümkün olacak. Özellikle 3 ile 5 yıl aralığında kazanç elde etmeyi planlayan yatırımcıların da mutlaka değerlendirmesini tavsiye ederiz.

 

AKTİVİTELER ARTMALI

Bölgenin gayrimenkul yatırımının artması, alt ve üst yapılaşmasının tamamlanması devam ederken, mutlak surette çevre işletme yatırımlarının da artması gerekiyor. Belli, geniş sokakların caddeleşme yönünde ilerlemesi, orta ölçekli alışveriş merkezlerinin oluşması gerekiyor. Ancak daire altı dükkanlardan öte çok fazla iş merkezi yatırımının olmadığı gözleniyor. Restoran, kafe, sinema, spor salonları gibi sosyal anlamdaki eksikler de tamamlandığı takdirde gayrimenkul yatırımları çok daha fazla güç ve yön bulacaktır. Bu yapılaşma için Kent Merkezi’ni beklemek ve sadece ona tabi olmak yetersiz kalır, çünkü arazi fazlasıyla geniş ve yerleşimin çok artabileceği bir yönde ilerliyor
.

Facebook'ta Paylaş

DİĞER HABERLER
sadasd

ES-SUES HABER